Most egy fölöttébb izgalmas helyre kalauzollak el. Még nem divat szalonba, nem cipő shopba, még csak nem is beauty szalonba megyünk – az majd a következő lépések egyike lesz. Ahova most bekukkantunk az egyik legfontosabb hely egy polgári család életében.
Nem fogod elhinni, mi az: A KONYHA!
Misztikus hely annak, aki nem tudja mit hogyan kellene és mivel…
Varázslatos hely annak, aki tudja melyik fazékban lehet jó töltöttkáposztát készíteni, melyik lábasban marhapörköltet, melyik a habverő, mennyi egy csipet só, milyen színű a karalábé…
Egy igazi nő (már pedig te az vagy) nem járhat úgy, mint az egyszeri művésznő az egyik kereskedelmi tévé gasztroshowjában. A vendégváró menü elkészítéséhez telefonos segítséget kért Anyutól. Mondja Anyu: – Vedd elő a tepsit… Bájos, ifjú művésznőnk körülnéz, majd imigyen: – Melyik a tepsi????? A tévéből látva ez annyira cuki volt.. De hidd el, már nem annyira aranyos, ha korgó gyomorral keresitek a tepsit…
Az sem igazán lélekemelő, ha megtalálod ugyan a tepsit, de amit készítettél még a kutyának sem ízlik…
Az alapétel, amit tudnia kell egy nőnek,(még egy királynőnek is!) az a húsleves. Minden nagyobb ünnepen ott kell lennie a család asztalán, de ajánlatos (ha többször nem is), de legalább egyszer egy hónapban otthon megfőzni. Több okból. Egyrészt azért, mert nem véletlenül vittek, visznek a betegeknek jó, erős húslevest. Valóban gyógyító, immunrendszert erősítő hatása van. Többek között magnézium, kálcium, foszfor, kollagén fő ki a levesbe tett húsokból, csontokból, zöldségekből, ami nagyon jó hatással van a szervezetünkre. Bizonyítottan oldja a megfázás okozta hurutot, javítja a gyomor működését. Mi az amiért otthon kell megfőznünk? Mert igazi, házi húslevest még a legszuperebb, Michelin csillagos étteremben sem tudnak elénk tenni. Valami rejtélyes módon, egyéni íze van egy-egy húslevesnek, dacára az azonos hozzávalóknak. Ennek titkát még nem sikerült megfejtenie senkinek, mint ahogy azt sem, hogy miért van más és más íze, ugyanannak a húslevesnek akkor, ha különböző levesbetétekkel esszük. Más ha cérnametélt van benne, megint más, ha csigatészta vagy eperlevél, megint más dara- vagy májgaluskával…
Na, ugye, hogy varázslatos hely az a konyha?
Húsleves hozzávalói:
Marhahús (szegy – a csont miatt, comb, hogy harapni is lehessen)
Húsos karajcsont
Tyúk mell, comb, aprólék
Sárgarépa
Fehérrépa (petrezselyemgyökér vagy paszternák)
Zeller
Karalábé
Vöröshagyma
1-2 szem burgonya
TV paprika (1 db)
1 gerezd fokhagyma
Fűszerek:
Szemes fekete bors
Só
egy csipet tört chili paprika
Íze akkor lesz igazán jó, ha több órán át, kis lángon, gyöngyözve fő.
A vidéki emberek úgy mondják, az igazi húslevest a háziasszony, szombaton, kakaskukorékoláskor teszi fel a tűzhelyre, s déli harangszókor veszi le.
A húsleves készítéséhez neked is a szombatot ajánlom. Na, jó nem kell kakaskukorékoláskor felkelni, de idejében kezd el. A reggeli rutin után az legyen az első, hogy egy jó nagy fazékban felteszed a húst. Amíg megiszod a kávéd, fel is forr. Ekkor leszedheted a habját és mehetnek bele a zöldségek, fűszerek. Mikor újra forrt kis lángra teszed és mehetsz! Tiéd az egész szombat délelőtt! Nyugodtan ott hagyhatod magában, csendesen megfő úgy is, ha nem őrzöd!
Három-négy óra rengeteg idő, ha okosan használod és jól logisztikázol (egyeztess fodrásszal, kozmetikussal). Menj el futni, úszni vagy jógázni! Mindegy melyiket teszed, a lényeg, hogy mozogj egy órát. Ezután menj a kozmetikusodhoz egy könnyű arcmasszázsra, majd jöhet a fodrász. Igazítás, mosás, szárítás meg egy kis pletyi belefér az idődbe, de erre a napra ne kérj festést, head linet, melírt – mert az már nem fér bele.
El sem fogod hinni, mikor frissen, fitten, megszépülve hazaérsz, hogy már a kapuban érzed a levesed illatát… (a miliőd!) Arról már nem is beszélve, hogy nincs más dolgod, mint kitalálni, hogy mit hozzál ki a levesből második fogásnak? Szárnyalhat a fantáziád, mert a levesben főtt hús és zöldségek kínálják az újabb és újabb fogásokat. Lehetne mondjuk vadas marha (összeturmixolt zöldségekből a mártás), vagy tálalhatod a levesben főtt húst paradicsom mártással, tört burgonyával, ugyanezt esetleg a húslével készített sóskamártással…
Az egyik legjobb, leggyorsabb második fogás ha pirított grízzel és meggyszósszal tálalod majd a levesben főtt húst.
A grízt (búzadarát) egy teflon serpenyőben, kevés só hozzáadásával, állandó kevergetés mellett aranybarnára pirítod. Mielőtt a tűzről levennéd önts hozzá egy deci hideg vizet, hogy a szemek jól megduzzadjanak. Tedd félre és készítsd el a meggyszószt. Ehhez elég egy üveg meggybefőtt. Szűrd le a levét egy külön edénybe. Készíts kevés olajon, két evőkanál liszt hozzá adásával zsemleszínű rántást. Ha kész, dob bele a meggyszemeket forgasd át és engedd fel a befőtt levével. Csipet fahéjat, két deci élőflórás kefirt keverj hozzá – s már kész is!
Voila!
Tálalhatsz!
A pasik hihetetlenül tudják értékelni a húslevest. Ha nem is mondják ki, de nagyjából úgy éreznek, mint Krúdy Szindbádja az érzékeny, hatalmas lelkével…
Ha a te párod nem is ezt mondja majd szó szerint, de ha elfogy a levesed minden cseppje, csipetje – érezni fogod: ez az igazi siker!
Többet biztos, hogy nem lesz szükséged ego erősítő coachingokra.
Az arra szánt pénzt már el is költheted. Kaphatsz rajta akár egy eredeti Chanel No’5 parfümöt is!
Vedd meg, ha teheted! Ajándékozd meg magad – megérdemled! Megdolgoztál érte!
(fotók: Pinterest, Pixabay, FB)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: